Az egyetem képzési profiljának megfelelően a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Gazdaságtudományi Karának (GTK) Kutatóközpontjával és a Pénzügyek és Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Intézetével való együttműködésünk révén a fenntarthatóság gazdálkodástudományi megközelítése kerül előtérbe.
Az SZTE GTK-n több aktív és termékeny publikációs műhely is megtalálható. Kiemelt kutatási témáik: fenntarthatóság értelmezései, fenntarthatósági minősítések szerepe, ESG-adatok szerepe a könyvvizsgálatban, a zöld pénzügyek hatása az energiaszektorban és az ipari termelésben.
Az SZTE-vel való együttműködés külön értéke, hogy kaput nyit a
Vajdaságban és Erdélyben található egyetemek felé. Ez az egyetemmel való
együttműködés további fejlesztési lehetőségét kínálja föl.
A 2020/2021-es tanév őszi félévétől meghirdetett Zöld Vállalatifinanszírozás című tantárgy a 2021/2022-es tanév őszi félévétől megújult formában, Bevezetés a fenntartható pénzügyekbe néven indult. A vállalkozásfejlesztés mesterképzés az SZTE egyik kiemelkedő programja. A tárgynak köszönhetően közvetlenül lehet együtt dolgozni azokkal a hallgatókkal, akik a következő évtizedekben a hazai vállalkozások zöld finanszírozásával foglalkoznak majd. Szintén MNB-s szakértők részvételével indult el a 2023/2024-es tanév őszi félévében egy új, angol nyelvű mesterszakos tárgy Green Finance and ESG reporting címmel.
Az alábbiakban a Bevezetés a fenntartható pénzügyekbe és a Green Finance and ESG reporting című tantárgyakról olvashatók rövid összefoglalók.
BEVEZETÉS A FENNTARTHATÓ PÉNZÜGYEKBE KURZUS
A tantárgy elvégzésével a résztvevők széleskörű tudást szereznek a fenntarthatóság – gazdaság – pénzügyek összefüggéseiről és megismerik azokat a csatornákat, konkrét eszközöket és elméleteket, amelyek révén a gazdálkodói döntés és a tudatos pénzpolitika képes hozzájárulni a fenntarthatósági célok eléréséhez.
Az előadások során a hallgatóknak lehetőségük van az egyes témákat esettanulmányokon keresztül megvizsgálni, kitérve a jegybanki lehetőségekre és a magyarországi tapasztalatokra is. A tárgy oktatásában MNB-s szakértők is részt vesznek.
Az alapszakos, szabadon választható kurzust a hallgatók vizsgaidőszakbeli tevékenység nélkül, 3 db zárthelyi dolgozat megírásával végezhetik el.
A tantárgy oktatása részletes heti szakirodalom szerint zajlik, amelyek közül kiemelkedik az MNB zöld monetáris politikai eszköztára és ajánlása, illetve a jegybank Új fenntartható közgazdaságtan című globális vitairata is. További kiemelt források:
- Daly, H. E. (2001): A gazdaságtalan növekedés
elmélete, gyakorlata, története és kapcsolata a globalizációval. Kovász 5(1-2).
pp. 5-22.
- Ekins,
P. (2004): A növekedés határai és a fenntartható fejlődés: megbirkózni az
ökológiai valósággal. In Pataki, G. and A. Takács-Sántha (szerk.) Természet és
gazdaság - Ökológiai közgazdaságtan szöveggyűjtemény. Typotex Kiadó.
- Gale,
F. P. (2018): The Political Economy of Sustainability. Edward Elgar
Publishing. (2. és 4. fejezet)
- Tirole,
J. (2021): Közgazdaságtan a közjóért. Osiris Kiadó. (7. fejezet)
- UN
Environment Inquiry (2017): On the Role of Central Banks in Enchancing Green
Finance. United Nations Environment Programme.
GREEN FINANCE AND ESG REPORTING KURZUS
A 2023/2024-es tanév őszi félévében indult el első ízben a Green Finance and ESG reporting című angol nyelvű tantárgy az SZTE Gazdaságtudományi Karán.
A kurzust elsősorban a Pénzügy, valamint a Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás szakos hallgatók vehették fel. A kurzus előadói a Gazdaságtudományi Kar oktatói, az MNB munkatársai, valamint a két intézmény partnerei. A hallgatók megszerzett tudásukat esettanulmányok feldolgozásával mélyíthetik el.
A mesterszakos, kötelezően választható kurzust a hallgatók félévközi és félév végi tanulmányi követelmények teljesítésével végezhetik el. A félévközi feladatok közé heti szintű tesztírások és csoportmunkában elkészített esetfeldolgozás tartoznak, a vizsgaidőszakban a hallgatók szóbeli vizsgát tesznek.
A tantárgy oktatása részletes heti szakirodalom szerint zajlik, amelyek közül kiemelkednek az alábbiak:
- Adekoy, O. B, Oliyide J. A., Asl, M. G., Jalalifar, S. (2021): Financing the green projects: Market efficiency and volatility persistence of green versus conventional bonds, and the comparative effects of health and financial crises. International Review of Financial Analysis 78, 101954.
- Kolozsi Pál Péter, Ladányi Sándor, Straubinger András (2022): Measuring the Climate Risk Exposure of Financial Assets: Methodological Challenges and Central Bank Practices. Financial and Economic Review 21: 1 pp. 113-140.
- Lippai-Makra Edit, Kovács Zsuzsanna Ilona, Kiss Gábor Dávid (2022): The non-financial reporting practices of Hungarian listed public interest entities considering the 2014/95/EU Directive. Journal of Applied Accounting Research 23: 1 pp. 301-318.
- Ritter Renátó (2022): Banking Sector Exposures to Climate Risks – Overview of Transition Risks in the Hungarian Corporate Loan Portfolio. Financial and Economic Review 21: 1 pp. 32-55.
- Schoenmaker, D., Schramade, W. (2019): Principles of Sustainable Finance, Oxford University Press.
- Tóth Balázs, Lippai-Makra Edit, Szládek Dániel, Kiss Gábor Dávid (2021): The Contribution of ESG Information to the Financial Stability of European Banks. Pénzügyi Szemle. (1963-) 66: 3 pp. 429-450.
Kapcsolódó cikkek: