Debreceni Egyetem

A Debreceni Egyetem a hazai felsőoktatás egyik meghatározó intézményeként a legmagasabb szintű, sokoldalú, interdiszciplináris képzéssel, kutatással és fejlesztéssel járul hozzá az egyetemes tudomány és a magyar társadalom fejlődéséhez. Az egyetem nemzetközi és regionális kapcsolatainak erősítése, a közgazdasági oktatás innovációjának, valamint a fenntartható gazdasági növekedés érdekében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Debreceni Egyetem 2019 óta működik együtt. Az egyetem programjai között szerepel ösztöndíj programok fejlesztése és támogatása, amely ösztönzi a hallgatók gyakorlati problémákra fókuszáló oktatását, nemzetközi tapasztalatok szerzését.

Az MNB és a Debreceni Egyetem között érvényes támogatási szerződés keretei között kialakításra kerül az egyetemen MNB pénzügyi labor. Emellett kurzusokat, workshopokat szerveznek, online tananyagokat készítenek, az egyetem a fenntarthatósági témák elkötelezettjeként esettanulmánymegoldó versenyt, valamint nemzetközi konferenciákat szervez, amelyek a Magyar Nemzeti Bank támogatásával valósulhatnak meg.

Az alábbiakban a Jövő fenntartható közgazdaságtana című tantárgyról olvasható rövid összefoglaló.

A JÖVŐ FENNTARTHATÓ KÖZGAZDASÁGTANA KURZUS

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a hosszú távú tartós gazdasági növekedés alappilléreivel: a pénzügyi, társadalmi, reálgazdasági és ökológiai fenntarthatósággal. Ősi kérdés a közgazdaságtanban, hogy hogyan lehet fejlődni, hogyan lehet a lehető legmagasabb jólétet elérni. A 21. században ez a kérdés egyértelműen kiegészül azzal a megjegyzéssel, hogyan lehet mindezt elérni fenntartható módon. A kurzus során a hallgatók számos alterületen és széles körben megismerkednek napjaink és a jövő számára kiemelt jelenségével: a természeti erőforrások kiaknázási korlátaival.

A tárgy kiemelt célja, hogy felhívja a hallgatók figyelmét a fenntarthatósági szempontokra, egyúttal megismertesse őket az elemzési lehetőségekkel, amiket felhasználva lehetőségük lesz arra, hogy hozzájáruljanak a fenntartható gazdasági növekedés megvalósításához. A közgazdasági területen még mindig nem széleskörűen elterjedt a környezetvédelemmel való aktív foglalkozás, pedig a hosszú távú fenntartható növekedést csak akkor tudjuk elérni, ha a természeti erőforrásokkal hatékonyan gazdálkodunk, egyúttal a társadalmi és pénzügyi fenntarthatóságot is szem előtt tartjuk. Ehhez pedig minden lehetőséget, elemzést, vizsgálatot meg kell adjunk a gazdaságpolitikai döntéshozók számára. A tantárgy e gondolkodáshoz kíván hozzájárulni.

A kurzust az egyetemi képzés keretében szabadon választható tárgyként van meghirdetve. Elsőként 2021 őszén volt lehetősége a debreceni hallgatóknak felvenni a kurzust. A tananyag számos másod- és harmadéves diák érdeklődését is felkeltette. A modern kor kihívásainak megfelelően az előadók online is megtarthatták prezentációjukat.

A tantárgy alapját „A jövő fenntartható közgazdaságtana” című MNB szakkönyv adja, amelyben számos szerző széles és átfogó képet nyújt a fenntarthatóság kérdésköréről. Fő üzenete: „A gyorsan változó 21. században korábban nem látott, teljesen újszerű jelenségekre is fel kell készülnünk. Nem elegendő gyors gazdasági növekedést megvalósítani. Olyan fejlődést kell elérnünk, amely hosszú távon pénzügyi, környezeti és társadalmi szempontból is fenntarthatónak bizonyul.” (8. oldal) A kurzus éppen ezt gondolatot kívánta a hallgatók elé tárni egy féléves oktatási kereten belül maradva, de a lehető legszélesebb módon. A kötelező irodalom ennek megfelelően az említett MNB szakkönyv volt, ami számos egyéb irodalmi összefoglalót is tartalmaz. Így a hallgatók további érdeklődések alapján folytatni tudták/tudják a témakörben való elmélyülésüket. Emellett támaszkodtunk a jegybank Fenntarthatósági jelentésére és a Termelékenységi jelentésére is. A képzés végén a hallgatók írásbeli vizsga során adhattak számot felkészültségükről, amiben feleletválasztós kérdések mellett igaz-hamis állításokat is elemezniük, mérlegelniük kellett.