Zöld hitelcélú Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel termékek
A banki verseny élénkítése érdekében, a pénzügyi stabilitási és fogyasztóvédelmi szempontokat is szem előtt tartva, 2017 júniusától vezette be az MNB a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) minősítést. A program célja a hiteltermékek átláthatóságának és összehasonlíthatóságának erősítése, ennek révén a banki verseny intenzitásának növelése, és a hosszabb távon rögzített kamatozású termékek elterjedésének elősegítése volt.
A védjegyként működő minősítést csak a pályázati kiírásban meghatározott feltételeknek megfelelő banki lakáshitel-termékek nyerhették el. A minősítés elnyert banki lakáshitelek kizárólag:
- annuitásos törlesztésűek,
- legalább 5 évre vagy a futamidő végéig rögzített kamatozásúak lehetnek,
- a referenciakamat feletti kamatfeláruk pedig nem haladhatja a 3,5 százalékpontot.
Az MFL konstrukciók díjai, így a folyósítási és előtörlesztési díjak kedvezőbbek, mint a jogszabályi maximumok, valamint a lakáshitelek ügyintézésére rendelkezésre álló adminisztratív határidők is maximáltak.
A lakóingatlan-állomány energetikai korszerűsítésének, a dedikált zöld lakáshitel-termékek fejlesztésének elősegítése és a zöld hitelcélok bankszektori finanszírozásának ösztönzése érdekében az MNB 2023. április 1-jétől - az MNB Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Programmal összhangban - dedikált zöld hitelcélú Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek bevezetéséről döntött.
2025. április 1-jétől, a zöld ingatlanok banki finanszírozásának elősegítése és ezen keresztül a hazai ingatlanok energetikai hatékonysága javításának további támogatása érdekében, az MNB kötelezővé tette az MFL lakáshitelt forgalmazó hitelezők számára, hogy a zöld hitelcélokat szolgáló hiteligénylés esetén az erre a célra elérhető MFL terméküket zöld hitelként nyújtsák a hitelfelvevők részére.
Továbbá, a zöld hitelcél igazolt teljesülése esetén a hitelezők szintén kötelesek lesznek az ügyfelek részére legalább 0,5 százalékpontos kamatkedvezményt biztosítani (egy azonos, de nem zöld célra nyújtott MFL hitelhez képest), továbbá elengedik a folyósítási díjat és egyszeri alkalommal átvállalják a Hiteles Energetikai Tanúsítvány (HET) adóst terhelő költségét, amennyiben a zöld hitelcél teljesítésének igazolásához HET elkészítése szükséges és annak költsége a hitelfelvevőt terheli.
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel zöld feltételrendszere
A Pályázati kiírásban meghatározott következő zöld hitelcélok esetében kötelező zöld kamatkedvezményt biztosítani, valamint nem számítható fel folyósítási díj, illetve a zöld hitelcél ellenőrzéséhez kapcsolódó díj és egyéb költség sem:
1) új lakás építése vagy vásárlása, új lakás építése céljából építési telek vásárlása (amennyiben a telek megvásárlásától számított 4 éven belül az új lakás megépítésre kerül), valamint az új lakáshoz kapcsolódó gépkocsitároló, tároló (új lakással egyidejű) építése vagy vásárlása, amennyiben az új lakásnak az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet (a továbbiakban: ÉKM rendelet) szerint meghatározott összesített energetikai jellemzőjének számított értéke legfeljebb 68 kWh/m2 /év primerenergia-igény és az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI.30.) Korm. rendelet szerinti minimum „A+” energetikai besorolással rendelkezik a Hiteles Energetikai Tanúsítvány (a továbbiakban: HET) alapján;
2) használt lakóépület olyan felújítása, amely:
a) a
kölcsönszerződés időpontjában a HET alapján az ÉKM rendelet szerinti „A”-nál
rosszabb energetikai besorolású vagy igazolhatóan az 1990. évet megelőzően
épült lakóépületet érint és a felújítás eredményeként eléri minimum az ÉKM
rendelet szerinti „A” minősítést és az összesített energetikai jellemzője nem
haladja meg a 76 kWh/m2 /év szintet; vagy
b) olyan
ingatlant érint, ahol a felújítás a kölcsönszerződés megkötésekor érvényes
HET-ben szereplő összesített energetikai jellemzőhöz képest legalább 30 %-os
primerenergia-igény csökkenést eredményezett
(a továbbiakban együttesen: ’Felújítás’); vagy
3) Olyan használt lakóépület adásvétele, amelyen a kölcsönszerződés megkötése után, a folyósított kölcsön felhasználásával 2) pont szerinti Felújítást végeztek; vagy
4) az alábbi, ÉKM rendelet szerinti „A”-nál rosszabb energetikai besorolású lakóépületen végzett intézkedések közül egy vagy több végrehajtása:
a) Napelem vagy napkollektor telepítése,
b) Geotermikus, levegő-víz, levegő-levegő hőszivattyú telepítése,
c) Szélturbina telepítése,
d) Hő és elektromos tárolóegységek telepítése,
e) Épülethatároló szerkezetek hőszigetelése,
f) Homlokzati nyílászáró cseréje energiatakarékos nyílászáróra,
g) Árnyékolástechnika telepítése,
h) Fűtési, hűtési vagy szellőző rendszerek telepítése, cseréje vagy felújítása, beleértve a távhőrendszerre történő rácsatlakozást
is,
i) Energiahatékony világítástechnika kialakítása,
j) Alacsony vízfelhasználású konyhai, WC vagy fürdőszobai szaniter rendszerek telepítése,
k) 3. generációs okosmérő rendszerek telepítése az áramfelhasználás nyomon követésére,
l) Zónákra osztott termosztátrendszerek, okos termosztátok és érzékelők telepítése (pl.: mozgás- és napszakérzékelő világítási
rendszerek),
m) Épületautomatika (Building Management System) rendszerek telepítése
Az MFL minősítési keretrendszerrel kapcsolatban további információk az alábbi linken érhetők el: Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (minositetthitel.hu).
Zöld hitelcélú Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel termékek
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel termékek kezdeti sikerét követően, az MNB a minősítési keretrendszer kibővítése mellett döntött, és 2021 januártól bevezette a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel (MSZH) minősítést. Az MSZH termékek kialakításának fő szempontja a hiteltermékek átláthatóságának és összehasonlíthatóságának erősítése, ennek révén a banki verseny intenzitásának növelése, és a hosszabb távon rögzített kamatozású termékek elterjedésének elősegítése volt.
A védjegyként működő minősítést csak a pályázati kiírásban meghatározott feltételeknek megfelelő banki személyi hiteltermékek nyerhették el. A minősítés elnyert banki személyi hitel kizárólag:
- legfeljebb 7 éves futamidővel érhető el,
- kizárólag futamidő végéig rögzített kamatozású lehet,
- a kamatfelár 500 ezer forint hitelösszegig nem haladhatja meg a 15 százalékpontot, 500 ezer forint hitelösszeg felett pedig a 10 százalékpontot.
Az MSZH konstrukciók díjai, így a folyósítási és előtörlesztési díjak kedvezőbbek, mint a jogszabályi maximumok, valamint a személyi hitelek ügyintézésére rendelkezésre álló adminisztratív határidők is maximáltak. Ezen felül a fogyasztóbarát személyi hitelek esetében minden ügyfél számára elérhető a teljeskörű online hitelfelvétel.
A hazai lakásállomány energetikai megújulásának elősegítése érdekében az MNB a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel minősítés zöld felülvizsgálatáról is döntött.A módosítás célja az ügyfelek széles köre számára elérhető, a zöld hitelcélok kedvező feltételek melletti finanszírozását biztosító hiteltermékek bevezetésének ösztönzése.
Az MNB döntése alapján 2025 áprilisától az MSZH feltételrendszerében meghatározottzöld hitelcélok igazolt teljesülése esetébena hitelező a kedvezmény nélküli ügyleti kamatból legalább 3 százalékpontos zöld kamatkedvezményt biztosíthat. Az MSZH termékekkel a következő zöld hitelcélok finanszírozhatók:
a) használt lakóépület olyan felújítása, amely olyan ingatlant érint, ahol a felújítás a kölcsönszerződés megkötésekor érvényes Hiteles Energetikai Tanúsítványban szereplő összesített energetikai jellemzőhöz képest legalább 30 %-os primerenergia-igény csökkenést eredményezett; vagy
b) az alábbi, akár az energetikai jellemzők meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet szerinti „BB”-nél, vagy a 2023. november 1-től érvényes az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet szerinti „A”-nál rosszabb energetikai besorolású lakóépületen végzett intézkedések (Egyedi energiahatékonysági intézkedések) közül egy vagy több végrehajtása:
a) Napelem vagy napkollektor telepítése,
b) Geotermikus, levegő-víz, levegő-levegő hőszivattyú telepítése,
c) Szélturbina telepítése,
d) Hő és elektromos tárolóegységek telepítése,
e) Épülethatároló szerkezetek hőszigetelése,
f) Homlokzati nyílászáró cseréje energiatakarékos nyílászáróra,
g) Árnyékolástechnika telepítése,
h) Fűtési, hűtési vagy szellőző rendszerek telepítése, cseréje vagy felújítása, beleértve a távhőrendszerre történő rácsatlakozást
is,
i) Energiahatékony világítástechnika kialakítása,
j) Alacsony vízfelhasználású konyhai, WC vagy fürdőszobai szaniter rendszerek telepítése,
k) 3. generációs okosmérő rendszerek telepítése az áramfelhasználás nyomon követésére,
l) Zónákra osztott termosztátrendszerek, okos termosztátok és érzékelők telepítése (pl.: mozgás- és napszakérzékelő világítási
rendszerek),
m) Épületautomatika (Building Management System) rendszerek telepítése
A Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel zöld feltételrendszere
Az MSZH termékekkel kapcsolatban további információk az alábbi linken érhetők el: Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel.