Az MNB és az OECD biodiverzitási projektje az Európai Bizottság támogatásával

A biológiai sokféleség és az ökoszisztéma-szolgáltatások minden gazdasági tevékenység és az emberi jólét alapját képezik. Olyannyira, hogy a világ teljes GDP-jének több mint fele függ a természettől és annak szolgáltatásaitól - a WEF becslése szerint. Ennek ellenére biodiverzitásunk, természeti kincseink példátlan módon erodálódnak, fogynak.

Az ebben a folyamatban rejlő kockázatokat felismerve az MNB, az OECD-vel közösen úttörő kutatási-módszertani projektet indított, 2022 szeptemberében, hogy megértse azokat. A kétéves projekt a biodiverzitás csökkenéséből fakadó pénzügyi kockázatok felmérését, egyúttal az MNB felügyeleti keretrendszerének fejlesztését célozta. Megvalósulását az Európai Bizottság Strukturálisreform-támogató Főigazgatóság (DG REFORM) technikai támogatási eszköz (TSI) pályázata támogatta.

2023-ban, a projekt első felében az OECD egy általános módszertani felügyeleti keretrendszert dolgozott ki központi bankok számára, kockázati forrásokat és transzmissziós csatornákat megjelölve. Ez a keretrendszer abban segíti a jegybankokat, hogy azonosítani, priorizálni és értékelni tudják a biológiai sokféleséggel kapcsolatos pénzügyi kockázatokat. Ezt az anyagot 2023 júniusában, egy nagysikerű webinárium keretében mutatták be az OECD-s kollégák, mintegy 150 főnyi résztvevőnek, akik több, mint 40 országból érkeztek.

2024-ben a projekt végső produktumaként a módszertani felügyeleti keretrendszer magyarországi implementációja készült el. A keretrendszer a következő nevet viseli: „Technical implementation of the Supervisory Framework for Assessing Nature-related Financial Risks to the Hungarian financial sector”. Tartalmát tekintve a biodiverzitási sokkok makrogazdasági és pénzügyi hatásait számszerűsíti 4 lépésben, több szcenárió esetén:

  • Eredményeik közt megjelenik például, hogy a különböző súlyosságú sokkok hatására a hazai GDP 4-7%-os visszaesést, illetve a nemteljesítő hitelek aránya 1-3%-os növekedését mutathat.

A keretrendszer emellett – a 4 lépéses elemzés alapján - felügyeleti ajánlásokat is megfogalmaz, ezen kockázatok csökkentése érdekében.

A projekt zárása, egyúttal a keretrendszer elindítása 2024.06.07-én, Nemzetközi Biodiverzitási Konferencia keretében történt meg az MNB Felügyeleti központjában. Az eseményt az MNB, az OECD és az Európai Bizottság közösen szervezték és a Taiex technikai eszköz is hozzájárult a finanszírozásához. A konferenciáról bővebben ezen a linken olvashatnak.

A projekt felépítése:

A Projekt elkészült anyagai

Sajtóközleményeink

A trilaterális projektcsapat